keskiviikko 25. huhtikuuta 2018

Puolukkasima


Vappu on lähellä, ja monella on jo sima tuloillaan. Ei silti hätää, jos et ole vielä ehtinyt tai muistanut simaa tehdä. Vielä nippa nappa ehtii. Ainakin, kun antaa siman valmistua huoneenlämmössä. Perinteisen siman sijaan tai lisäksi olen jo useampana vuotena tehnyt simaa vadelmista ja mansikoista. Marjasimat ovatkin tulleet meille jäädäkseen. Tähän aikaan vuodesta marjoja vielä pakastimesta löytyy myös sima-aineiksi, ja marjoista valmistettu sima on sekä hyvää että kauniin väristä. Puolukoita on pakastimessa vielä monta pussia, joten tällä kertaa valmistin siman niistä. Mikä olisikaan makeassa juomassa parempi sitruunan korvaaja kuin samalla tavalla kirpeä ja hapokas puolukka? Puolukkasimasta tuli raikasta ja ihan mielettömän kauniin punaista. Hyvä asia puolukkasimassa oli myös se, ettei simaa varten tarvinnut ostaa kaupasta ulkomaisia tuontihedelmiä, vaan raaka-aineet on kerätty ihan ilmaiseksi lähimetsistä.

Puolukkasima

5 dl puolukoita
2 l vettä
250 g sokeria
pienen herneen verran tuorehiivaa

Pulloihin:
sokeria

Mittaa puolukat ja vesi kattilaan. Kiehauta ja keitä, kunnes puolukoista irtoaa mehu. Siivilöi mehusta marjat ja sekoita kuuman mehun joukkoon sokeri. Anna jäähtyä kädenlämpöiseksi. Liuota hiiva pieneen määrään mehua ja sekoita joukkoon. Laita astian päälle kansi ja anna siman käydä huoneenlämmössä vuorokausi. Pullota sima puhtaisiin desinfioituihin pulloihin. Lisää jokaiseen pulloon teelusikallinen sokeria, kaada pulloihin sima ja kierrä korkit löysästi kiinni. Laita pullot viileään ja anna siman käydä vielä noin viikko. Jos siman valmistumisella on kiire, anna siman käydä huoneenlämmössä useamman päivän ajan.

keskiviikko 11. huhtikuuta 2018

Peuran ulkofile uunissa


Peuran ulkofile uunissa kypsennettynä on yksi suosikkimme liharuoista. Ulkofileen pintaan hieron maustetahnan, ruskistan fileen nopeasti pannulla ja loppukypsennän uunissa. Pieni file kypsyy noin vartissa, joten nopeaakin peuran ulkofileen valmistaminen on. Meistä paras sisälämpö fileelle uunista otettaessa on n. 52 astetta. Asteitahan tulee vielä muutama lisää lihan tekeytyessä folion sisällä. Liha saa jäädä reilusti punertavaksi. Näin maku ja koostumus on kohdallaan. Tällainen riistaliha on auttamattomasti pilalla, jos sen kypsentää yli 60-asteiseksi. Kannattaa siis rohkeasti jättää kypsyys lähemmäs 50 astetta kuin 60 astetta.


Uunissa kypsennetty peuran ulkofile on suussa sulavan pehmeää koostumukseltaan. Jos maukkaalle lihalle kaipaa jotain kastiketta lisukkeeksi, sieni- tai punaviinikastike on hyvä valinta. Tällä kertaa tein ulkofileen seuraksi kermaisen kantarellikastikkeen. Lisäksi lohkoperunoita sekä hunajaisia ruusukaaleja. Eipä sitä muuta lautaselle kaivannut.


Peuran ulkofile uunissa

n.400 - 500 g peuran ulkofilettä
2 rkl ruokaöljyä
1 valkosipulin kynsi
n. 1 rkl rosmariinia
1 - 1 1/2 tl suolaa
mustapippuria myllystä

Laita mortteliin ruokaöljy, kuorittu ja paloiteltu valkosipulin kynsi, rosmariini ja suola. Hiero ainekset tahnaksi. Poista peuran ulkofileen päältä ylimääräiset kalvot ja hiero maustetahna lihan pintaan. Rouhi päälle vielä reilusti mustapippuria. Ruskista fileen pinnat nopeasti kuumalla pannulla. Loppukypsennä peuran ulkofile uunissa 200 asteessa, kunnes sisälämpö on haluttu. Kääri file folion sisälle n. 15 minuutiksi. Leikkaa sitten siivuiksi ja tarjoile.


Riista-aterialle juomaksi sopii hyvin luomuna viljelty, reilun kaupan The Storyteller Cabernet Sauvignon. Punaviini on väriltään rubiinin punaista, ja maku täyteläistä ja keskitanniinista. Maussa on myös mustaherukkaisuutta, mokkaisuutta, kevyttä suklaisuutta sekä hieman mustapippurisuutta. Riistaruokien lisäksi The Storyteller Cabernet Sauvignon sopii hyvin myös mausteisille liharuoille, pataruoille, lampaalle sekä koville ja kypsille juustoille. Viiniin ei ole valmistusvaiheessa lisätty sulfiitteja, eikä valmistuksessa ole käytetty eläinperäisiä tuotteita. Viini sopii siis myös vegaaneille. Viinin tuottaa Etelä-Afrikan suurin luomuviinien tuottaja, Stellar Winery. Reilun kaupan sertifiointi on parantanut Stellar Wineryn työntekijöiden työ- ja elinoloja. Työntekijät myös omistavat yhtiöstä 26 prosenttia.

  The Storyteller Cabernet Sauvignon saatu tuotenäytteenä Norex Selected Brands Oy:ltä

Ethän kommentoi alkoholia. Alkoholia koskevat kommentit poistetaan Valviran ohjeistuksen mukaan!


maanantai 9. huhtikuuta 2018

Italialainen voileipäkakku


Tein pääsiäispöytään voileipäkakun. Viime kerrasta oli jo sen verran taas aikaa, että voileipäkakkua teki jo oikein mieli. Voileipäkakkuun kokeilin Creme Bonjourin uutta oliivi & yrtit -tuorejuustoa, ja muut kakun ainekset valitsin sitten vähän sen mukaan, ja kakusta tulikin sitten lihaton tällä kertaa. Olisi kakkuun tietysti kinkkukin sopinut täytteeseen ja koristeeksi, mutta koska kasviksetkin riittivät, jätin voileipäkakun lihattomaksi. Hyvän ja raikkaan makuinen voileipäkakusta tuli.


Italialainen voileipäkakku

12 siivua grahampaahtoleipää

Kostutus:
1 - 1 1/2 dl kasvislientä

Täyte:
200 g Creme Bonjour oliivi & yrtit -tuorejuustoa
100 g ranskankermaa
1 punainen paprika pieneksi kuutioituna
1 dl aurinkokuivattuja tomaatteja hienonnettuna
1 dl mustia oliiveja hienonnettuna
suolaa
mustapippuria myllystä

Kuorrutus:
200 g Creme Bonjour oliivi & yrtit -tuorejuustoa
100 g ranskankermaa

Koristeeksi:
kirsikkatomaatteja
pieniä mozzarellapalloja
mustia oliiveja
basilikan lehtiä

Valmista täyte sekoittamalla ainekset yhteen. Mausta suolalla ja mustapippurilla. Leikkaa paahtoleivistä halutessasi reunat. Lado kolme leipäsiivua vierekkäin alustalle tai leipävuokaan, kostuta kevyesti kasvisliemellä ja levitä päälle kolmasosa täytteestä. Laita päälle taas kolme leipäsiivua, kostuta ja levitä päälle puolet lopusta täytteestä. Toista vielä kerran ja levitä päällimmäiseksi loput kolme leipäsiivua. Peitä kakku tuorekelmulla, aseta päälle kevyt paino ja anna tekeytyä jääkaapissa mielellään seuraavaan päivään. Poista tuorekelmu ja aseta kakku vadille. Sekoita keskenään tuorejuusto ja ranskankerma. Levitä kuorrute voileipäkakun päälle ja reunoille. Koristele kirsikkatomaateilla, mozzarellapalloilla, mustilla oliiveilla ja basilikan lehdillä.


torstai 5. huhtikuuta 2018

Helppo parsapiiras


Kun pääsin testaamaan Confetti.fi:lle Pavonin Forosil-silikonialustaa, testasin ensimmäiseksi, ennen muropikkuleipiä, lehtitaikinapohjaista parsapiirasta. Ainekset piirasta varten olivat jo valmiina odottamassa, kun silikonialusta saapui. Innostuin sitten vielä samana iltana alustaa testaamaan, kosks tämä parsapiiras on helppoakin helpompi, eikä valmistaminen kestä kauaa. Lidlistä löytyy lehtitaikinaa, joka ei ole pakaste, vaan valmis heti käyttöön ilman mitään sulatuksia. Paketti vain auki ja lehtitaikinarulla levälleen. Taikinaa ei tarvitse edes kaulita, vaan täytteitä saa alkaa heti laittamaan. Tähän parsapiiraaseen käytin Creme Bonjourin uutta pekoni & sipuli -tuorejuustoa. Piiraaseen saa helposti vaihtelua vaihtamalla tuorejuuston makua. Sitten vain tuorejuuston päälle vihreät parsat, reunojen voitelu munalla ja uuniin. Tämän helpompaa ei piiraan leipominen voi olla ja valmista tulee puolessa tunnissa. Siitä huolimatta piiras on hyvin salonkikelpoinen ja kelpaa vieraillekin tarjottavaksi. Silikonialustalla piiraan pohja kypsyi tasaisesti alustassa olevien pienten reikien ansiosta, koska ilma pääsee hyvin kiertämään alla. Ja pohjasta tuli juuri sopivan rapea. Blogin arkistoista löytyy myös toinen parsapiiras parsan ystäville.

Helppo parsapiiras

1 pkt Lidlin lehtitaikinaa
1 prk (200g) Creme Bonjour pekoni & sipuli -tuorejuustoa
1 nippu vihreää parsaa
sormisuolaa
mustapippuria myllystä

Voiteluun:
1 kananmuna

Poista lehtitaikinarulla pakkauksesta ja levitä paistinalustalle pellille. Levitä pohjalle tuorejuusto, mutta jätä reunoista n. 1 - 2 cm ilman tuorejuustoa. Leikkaa parsoista kovat kannat pois. Jos kuori tuntuu kovin sitkeältä, voit kuoria parsat. Ohuet parsat voi latoa piiraspohjalle sellaisenaan, paksut parsat voi halutessaan ryöpätä pikaisesti. Kun parsat on ladottu vierekkäin pohjalle, taita taikinan tuorejuustottomat reunat kaksinkerroin ja voitele reunat kananmunalla. Voitele myös taitoksen välistä, niin reunat pysyvät paremmin kiinni. Ripottele parsojen päälle sormisuolaa ja mustapippuria. Paista piiras uunin keskitasolla 200 asteessa n. 20 - 25 min., kunnes piiras saa väriä ja parsat on kypsyneet.


Silikonialusta saatu tuotetestiin Confetti.fi:stä.

maanantai 2. huhtikuuta 2018

Perunaruusut


Kun meillä pitkäperjantaista on muodostunut kalapäivä, pääsiäissunnuntain traditiona alkaa taas olla karitsan paahtopaistit. Karitsan paahtopaistit valmistin jälleen samalla tavalla kuin viime vuonnakin. Mitäs sitä hyväksi havaittua muuttamaankaan? Eli karitsan paahtopaistit marinoin punaviinimarinadissa ja kypsensin uunissa. Ja entiseen tapaan tein myös punaviinikastiketta lihan seuraksi. Lisukkeista parsa oli jälleen itsestäänselvyys. Sitten kuivasin jo edellisenä päivänä uunissa kirsikkatomaatteja valmiiksi ateriaa varten. Pari valkosipuliakin lähti uuniin muiden mukana, ja sitten väkertelin perunaruusuja. Ja aika väkertäminen niissä olikin. Voitte varmaan kuvitella kuinka helppoa öljyisiä perunasiivuja on rullata ruusun muotoon. Onneksi ruusujen muotoa pystyi hyvin korjaamaan lisäämällä niihin vielä vuokiin yksitellen perunasiivuja.


Ohjeen perunaruusuihin löysin Maggilta. Perunaruusut olivat hieman työläitä tehdä, mutta aika kivan näköisiä lisukkeita niistä tuli pääsiäisaterialle. Ohjeesta poiketen maustoin pohjalle tulevaa perunasosetta hieman suolalla. Lisäksi vielä kypsennyksen jälkeen ripottelin perunaruusujen päälle pikkaisen suolaa ja mustapippuria. Lisämaustaminen tuli ihan tarpeeseen. Pelkkä ohjeessa oleva kasvisfondi ei mielestäni olisi riittänyt kunnolla perunaruusuja maustamaan.


Perunaruusut

Pohja:
400 g jauhoisia perunoita
1 kananmunan keltuainen

Terälehdet:
550 g kiinteitä perunoita
3 rkl oliiviöljyä
1 Maggi Fond Cup kasvis

Kuori jauhoiset perunat, pilko pienemmiksi paloiksi ja keitä kattilassa vedessä kypsiksi. Muusaa perunat survimella, anna hetki jäähtyä ja lisää joukkoon kananmunan keltuainen. Sekoita huolellisesti. Pese ja harjaa kiinteät perunat (ei kuorita) ja leikkaa ohuiksi (korkeintaan 2 mm) siivuiksi. Sekoita astiassa siivuihin oliiviöljy sekä Maggi Fond Cup. Voitele muffinivuoka ja jaa perunamuusi tasaisesti kaikkiin koloihin. Asettele noin 10 perunasiivua riviin niin, että ne peittävät aina noin puolet edellisestä. Rullaa siivut muodostaaksesi ruusukkeen ja aseta ruusuke perunamuusiin. Jos tarvetta, aseta muutama ylimääräinen perunasiivu reunoille viimeistelläksesi ruusun. Toista jokaiselle muffinivuoan kololle. Paista uunissa 180 asteessa noin 45 min., kunnes perunat ovat saaneet kauniin paistovärin.


Paahtopaistiaterian kanssa joimme Ironstone Old Vine Zinfandel -punaviiniä, joka sopii kevyemmälle lihalle, kuten esimerkiksi porsaalle ja lampaalle. Myös runsaanmakuiset pitsat ja pastat sopivat tämän viinin kanssa, sekä kana. Ironstone Old Vine Zinfandel on maultaan runsas ja samalla erittäin pehmeä. Jälkimaku on tyylikkään mausteinen. Tuoksussa voi aistia tummaa lämmintä marjaisuutta, luumua ja vaniljaisuutta. Ironstone Old Vine Zinfandelin köynnökset ovat iäkkäitä, keskimäärin 45-vuotiaita. Viiniä kypsytetään 6 kuukautta ranskalaisissa tammitynnyreissä. Ironstone-viinit tuottaa Kautz Family Vineyards. 

Ironstone Old Vine Zinfandel saatu tuotenäytteenä Norex Selected Brands Oy:ltä

Ethän kommentoi alkoholia. Alkoholia koskevat kommentit poistetaan Valviran ohjeistuksen mukaan!

sunnuntai 1. huhtikuuta 2018

Sitruunaperunamuusi, sumakkilohiperhoset & raikas jogurttikastike


Meillä on jo pitkään pääsiäisen ruokailut menneet niin, että pitkäperjantai on kalapäivä, eikä tänäkään vuonna tehty siinä poikkeusta. Pitkäperjantain aterialle paistoin sumakilla maustettuja lohiperhosia. Lohiperhosten lisukkeeksi valmistin raikkaan jogurttisen kylmän kastikkeen. Lisäksi tein sitruunaperunamuusia, joka sopii hyvin kalan kanssa. Ja parsaahan meillä on varsinkin pääsiäisenä joka aterialla. Sen kummempia aineksia meidän ensimmäinen pääsiäisateria ei kaivannut. Juomaksi vielä hyvää valkoviiniä, niin mitään muuta ei kaivattu.

Rasvaisen lohen seuraksi sopi hyvin Ironstone Chardonnay, jonka tuoksu on raikas ja runsas, ja siinä voi aistia sitrushedelmää, vihreää omenaisuutta sekä tyylikästä mineraalisuutta. Maku on kuiva, mutta trooppisen hedelmäinen. Maussa tulevat esiin ananas, persikka ja kypsä keltainen omena. Viinin jälkimaku on pirteä ja tyylikkään vaniljainen. 40 % viinistä on kypsytetty pienissä tammitynnyreissä. Rasvaisen kalan lisäksi Ironstone Chardonnay sopii ruokaisille salaateille, kanalle, kevyemmille äyriäisille, ja se kestää myös mausteisempia ja täyteläisempiä kastikkeita. Ironstone-viinit tuottaa Kautz Family Vineyards, joka on Yhdysvaltojen kahdeksanneksi suurin perheomistuksessa oleva viinintuottaja. Yhtiön ensimmäiset viinitarhat on perustettu 1960-luvun lopulla.



Sitruunaperunamuusi, sumakkilohiperhoset & raikas jogurttikastike

Sitruunaperunamuusi:
reilu 1 kg jauhoisia perunoita
1 sitruunan raastettu kuori
2 rkl sitruunamehua
25 - 50 g voita
2 - 3 dl maitoa
suolaa

Kuori perunat ja leikkaa lohkoiksi. Keitä perunalohkot vedessä kypsiksi. Kaada keitinvesi pois ja survo perunat muusiksi. Sekoita joukkoon sitruunan raastettu kuori, sitruunamehu ja voi. Lisää maitoa niin, että saat muusista sopivan notkeaa. Mausta sitruunaperunamuusi suolalla.

Sumakkilohiperhoset:
n. 1 kg merilohifileetä (paksusta päästä)
sumakkimaustetta
suolaa
mustapippuria myllystä

Paistamiseen:
voita tai ruokaöljyä

Leikkaa merilohifilee neljäksi perhoseksi. Mausta fileet sumakilla, suolalla ja mustapippurilla. Paista lohiperhoset pannulla tilkassa rasvaa molemmin puolin kypsiksi.

Jogurttikastike:
2 1/2 dl turkkilaista jogurttia
2 rkl kapriksia
1 sitruunan raastettu kuori
1 rkl sitruunamehua
1 rkl oliiviöljyä
ripaus suolaa
ripaus sokeria
mustapippuria myllystä
1 - 2 rkl persiljaa

Sekoita turkkilaisen jogurtin joukkoon muut ainekset ja anna maustua viileässä ennen tarjoilua.

Ironstone Chardonnay saatu tuotenäytteenä Norex Selected Brands Oy:ltä

Ethän kommentoi alkoholia. Alkoholia koskevat kommentit poistetaan Valviran ohjeistuksen mukaan!
 

Tyrnikakku


Jo helmikuussa tyrnihilloa keittäessäni aloin suunnittelemaan, että teen pääsiäiseksi hyydytettävän tyrnikakun. Kakun täytteeseen käyttäisin tietenkin tyrnihilloa ja tyrnimehusta tulisi kauniin värinen kiille kakkuun. Vähän ennen pääsiäistä keittelinkin sitten taas lisää tyrnihilloa kakkua varten ja pakastimessa olevista marjoista keittelin mehua kakun kiilteeksi. Tein pitkästä aikaa hyydytetyn kakun käänteisessä järjestyksessä. Eli ensin vuokaan kiille, sen hyydyttyä täyte, ja täytteen hyydyttyä pinnalle keksipohja. Tällä samalla tavalla olen aiemmin tehnyt Piña Colada -keikauskakun sekä mansikka-mojitokakun. Tällä tavalla väärässä järjestyksessä tehden saan hyödynnettyä ruususilikonivuokani kauniin kuvion. Tietenkin tämän kakun voi tehdä myös normaaliin tapaan irtopohjavuokaan, ensin pohja, täyte ja lopuksi kiille. Mutta jos omistat jonkun hienon kuvioidun silikonivuoan, kannattaa välillä tehdä kakku näinkin. Ainakaan ei tarvitse sen kummemmin miettiä kakun koristelemista. Tyrnikakusta tuli hyvän raikas. Päällimmäinen kerros on kirpakka, täyte pehmeän makuinen ja suklainen pohja Domino-kekseistä. Itse keittämääni tyrnimehua en laimentanut kiilteeseen ollenkaan. En osaa sanoa onko kaupan tyrnimehu voimakkaampaa. Jos käytät kaupan valmista mehua kakkuun, sitä voi hieman vedellä laimentaakin, jos tuntuu liian vahvalta sellaisenaan.


Tyrnikakku

Kiille:
3 1/2 dl tyrnimehua
3/4 dl sokeria
4 liivatelehteä

Täyte:
2 1/2 dl vispikermaa
2 dl turkkilaista jogurttia
1 1/2 dl tyrnihilloa
1/2 dl tyrnimehua
5 liivatelehteä

Pohja:
200 g Domino-keksejä (original)
50 g voita sulatettuna

Valmista kiille. Laita liivatteet kylmään veteen likoamaan. Mittaa kattilaan tyrnimehu ja sokeri. Kiehauta. Nosta kattila liedeltä ja liuota liivatteet kuumaan mehuun yksitellen. Kaada mehu silikonivuoan pohjalle ja laita viileään jähmettymään. Kun kiille on jähmettynyt, valmista täyte. Laita liivatteet likoamaan kylmään veteen. Vaahdota vispikerma. Sekoita joukkoon turkkilainen jogurtti sekä tyrnihillo. Kiehauta tyrnimehu ja liuota siihen liivatteet yksitellen. Sekoita liivateseos täytteeseen ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Kaada täyte vuokaan kiilteen päälle ja laita viileään jähmettymään. Kun täyte on jähmettynyt, valmista pohja. Murskaa keksit hienoksi ja sekoita joukkoon voisula. Painele keksimuru varovasti täytteen päälle ja laita viileään. Kakun saa poistettua vuoasta parhaiten, kun kakun laittaa muutamaksi tunniksi pakastimeen. Jäätyneestä kakusta silikonivuoka irtoaa parhaiten.